Biała Flaga
Artyści dla Pacjentów i Białego Personelu
Projekt narodził się w 2020 roku jako element udziału naszych podopiecznych Strażników Herbów z Gminnego Ośrodka Kultury w Śniadowie w festiwalu BRAVE KIDS pod wrocławskim niebem.
Przeczytaj więcej na temat Strażników Herbów i udziału grupy w festiwalu BRAVE KIDS.
Pomysłodawcą projektu Biała Flaga był Dariusz Owczarek, jeden z założycieli Fundacji Gwardia Gryfa, z zawodu pielęgniarz. Znając doskonale sytuację oraz nastroje panujące na oddziałach wrocławskich szpitali, szczególnie w trakcie trwającej od 2020 roku światowej pandemii, postanowił zorganizować pokazy Strażników Herbów dla pacjentów, medyków i pracowników.
Występy chorągwiarzy miały charakter plenerowy, a pacjenci mogli oglądać najwyższe chorągwiarskie rzuty prosto ze swoich okien, zachowując w ten sposób pełne bezpieczeństwo sanitarne.
Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że nasze młode chorągwiarki ze Śniadowa zostały zaproszone na festiwal BRAVE KIDS pod wrocławskim niebem, od razu zaczęliśmy obmyślać plan ich wizyty we Wrocławiu. Bardzo zależało nam, żeby wykorzystać czas pobytu na zwiedzanie miasta, rewelacyjną zabawę, ciekawe atrakcje, ale także na poszerzenie naszych działań o kolejny projekt.
W 2020 roku Strażnicy Herbów wystąpili ze swoim pokazem chorągwiarskim dwukrotnie pod Przylądkiem Nadziei, a także trzykrotnie pod Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego na Borowskiej. Energia, zapał i empatia młodych artystek udzieliła się wszystkim obecnym, wywołując radosny uśmiech na twarzach widzów.
W 2021 roku chorągwiarki ze Śniadowa poza dwoma wskazanymi wyżej lokalizacjami wystąpiły również dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego na Koszarowej. Niezastąpiona kadra Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Koszarowej wykazała się ogromnym wsparciem i entuzjazmem, angażując się w cały projekt, a także przyjmując młode artystki z największą otwartością i sympatią. Mamy ogromną nadzieję, że w kolejnym roku uda nam się poszerzyć listę występów o kolejne szpitale.
Występy dla wrocławskich szpitali w ramach projektu Biała Flaga spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony najmłodszych pacjentów, białego personelu, a także kadry zarządzającej. Głęboko wierzymy, że ten mały gest chociaż na chwilę odczarował place i podwórka na oddziałach, zamieniając je w miejsca pełne uroku i radości.
Dla nas wszystkich biała flaga staje się więc symbolem jedności, empatii i wzajemnego wsparcia, przypominając jednocześnie, że nigdy nie warto się poddawać.