Poznaj smaki Toksanii
Projekt został zrealizowany w ramach Kuźni Projektów III w Centrum Kultury Agora.
Projekt składał się z trzech części:
● Prelekcji podróżniczej “Zwiedzanie Toskanii z dzieckiem z niepełnosprawnością. Jak zrobić to tak, żeby było tanio, pięknie i smacznie”,
● Warsztatów włoskiej sztuki żonglerki chorągwiami,
● Włoski wieczór sfinalizowany spektaklem “Sbandieratori Dumą Naszych Serc”.
Prelekcja podróżnicza ““Zwiedzanie Toskanii z dzieckiem z niepełnosprawnością. Jak zrobić to tak, żeby było tanio, pięknie i smacznie.”
Prelekcję prowadzili założyciele Fundacji Gwardii Gryfa, Dariusz Owczarek oraz Karina Prajs-Owczarek - pasjonaci podróży, kuchni włoskiej i malowniczych krajobrazów Toskanii. Podczas rozmowy zaprezentowali kilka praktycznych informacji na temat podróży do Toskanii i opowiedzieli o najpiękniejszych miejscach, jakie udało im się odwiedzić, także tych, których nie znajdzie się na kartach tradycyjnych przewodników. Podczas prelekcji Dariusz i Karina opowiedzieli również o swoich doświadczeniach, trudnościach i sposobach na podróż z dzieckiem z niepełnosprawnością. Na koniec prezentacji prowadzący zaprosili uczestników na degustację toskańskiej kuchni. Nie zabrakło tradycyjnych bruschette, czyli grzanek zapiekanych z oliwą, pomidorami i bazylią, a także słodkich ciasteczek Cantuccini.
Warsztaty włoskiej sztuki żonglerki chorągwiami
Warsztaty miały charakter otwarty, każdy mógł wziąć udział w treningu włoskiej sztuki żonglerki chorągwiami. W pierwszej części warsztatów instruktorzy opowiedzieli o pięknej, wielowiekowej tradycji tej dyscypliny, która jest absolutnym unikatem w skali europejskiej, ponieważ w niemal niezmienionej formie przetrwała do czasów współczesnych. Podczas drugiej części warsztatów uczestnicy nauczyli się kilku podstawowych technik manipulacji flagami i rzutów, tworząc krótką choreografię, która następnie została wpleciona w fabułę spektaklu podsumowującego projekt.
Włoski wieczór sfinalizowany spektaklem “Sbandieratori Dumą Naszych Serc”.
Finałem projektu Poznaj Smaki Toskanii był spektakl “Sbandieratori Dumą Naszych Serc”, przedstawienie poświęcone kulturze i tradycji Toskanii, wzbogacone o elementy żonglerki chorągwiami i tańca. Głównym elementem spektaklu był krótki pokaz umiejętności w wykonaniu uczestników warsztatów chorągwiarskich. Na sam koniec występu chorągwiarze i tancerki zaprosili uczestników projektu do wspólnej zabawy tanecznej z wykorzystaniem małych chorągiewek. Spektakl w swoim zamierzeniu miał przerodzić się w formę lubianego przez mieszkańców słonecznej Italii festiwalu ulicznego, w którym publiczność włącza się do zabawy, a radosny gwar i rozmowy trwają jeszcze długo po zakończeniu samych pokazów.